Novej2Novej3Novej4aNovej1a

   Asi nejčastějši, ale i nejvděčnější objekty, které se objevují před objektivy fotoaparátů, jsou bezesporu naše nejmenší modelky. A samozřejmě i zástupci té "mužské" části populace.

   Vesměs každý jednotlivec, fotograf amatér nebo profesionál, vlastník fotoaparátu či jen majitel několika fotografií, má mezi nejcenějšími uschovány fotografie těch nejmenších. Ať již v katalogu počítače, v krabici převázané motouzem a uložené kdesi na půdě, v šuplíku pracovního stolu nebo na policích skříně, na stránkách zaprášeného alba. Vždy na něj zcela jistě při otevření, alespoň na nějaké fotografii, vykoukne dětská tvář. Rozesmátá, smutná, zamračená, veselá nebo i uplakaná, ale vždy tvář s nějakým výrazem. A ten je určitě odměnou pro každého fotografa 

   I samotné fotografování dítěte je pro fotografa zcela jistě velký emocionální zážitek. Ať již při fotografování v atelieru nebo jen tak při "cvakání" spouště v terénu. Fotograf v atelieru je na tom jistě hůře, má určitý plán, určitý záměr, dítě je třeba tomu záměru přiblížit, což je zvláště u těch menších někdy dosti zapeklitý problém. Je třeba značné zkušenosti, praxe, nejspíš i vztah k dětem, často tetičky, strýčky, babičky... Pokud se vše podaří, je pak výsledkem kvalitní profesionální fotografie, jaké při běžném "venkovním" focení jen těžko může dosáhnout.

    Na rozdíl od ateliérových fotografií si může fotograf své fotografie "vyčekat". Nejspíš mu tento způsob zabere značně delší čas a určitě více zmařených fotografií, než kolegovi v ateliéru, ale na druhou stranu zůstává bezprostřední součástí dětského okolí, dítě si zpravidla po chvíli na cizího tvora, s čímsi podivným na obličeji,  velmi brzy přivykne a chová se naprosto přirozeně a fotografa začne ignorovat, nebo naopak se stane aktivní součástí fotografování. Fotografovi pak nezbývá nic jiného, než cvakat a cvakat.

   V naší galerii jsou tyto fotografie zařazeny do samostatné kategorie. Ačkoli většina fotografií by mohla být zařazena v kategorii portrétní fotografie, autor fotografií dal před touto možností přednost vzniku kategorie nové, a fotografie těchto dětských modelů sem zařadil.

Nahoru